Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 21/05/2013, 17:00 / ČCHEN PAN-TING (1877-1970)–RŮŽE

< 77 >

ČCHEN PAN-TING (1877-1970)

RŮŽE

Datováno 1929. 38 x 48,5 cm. 38.0 x 48.5 cm

80 000 Kč / 3 200 EUR
160 000 Kč / 6 400 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno Pan-ting, Čchen Nien. Negativní pečeť: Čchen Nien. Pečeť v levém dolním rohu: „Pan-ting lao-žen”. Provenience: sbírka Vojtěcha Chytila. Čchen Nien, zvaný též Čchen Pan-ting, byl po několik desetiletí vůdčí osobnosti pekingské tušové malby. Malovat se učil sám, ale když se roku 1904 seznámil v Šanghaji s Wu Čchang-šuem, vše se změnilo. Po čase se k němu přistěhoval a studoval s Wuem nejen malbu, ale i kaligrafii a rytí pečetí. Na oplátku redigoval a vydával Wuovy spisy. Časem se seznámil s mnoha dalšími šanghajskými umělci, ale nejvíce jej pochopitelně ovlivnil právě Wu Čchang-šuo. V roce 1906 se přestěhoval do Pekingu, kde vyučoval malbě a prodával své obrazy, většinou květiny malované v abstrahujícím stylu „sie-i”. Roku 1931 získal místo profesora na pekingské výtvarné akademii. Byl rovněž uznávaným znalcem čínského malířství.