Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 21/05/2013, 17:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–DVA KOMÁŘI A LISTY KOLOKÁZIE

< 78 >

DVA KOMÁŘI A LISTY KOLOKÁZIE

20,5 x 31,5 cm. 20.0 x 31.0 cm

650 000 Kč / 26 000 EUR
2 400 000 Kč / 96 000 EUR

Tuš a slabé barvy na hedvábí. List z alba, rámováno. Série podobných listů, pocházejících ze slavného alba Květiny a hmyz z roku 1921, se nachází v Národní galerii v Praze. Signováno: „Lao Pching” (Stařec Okřehek - jeden z Čchi Paj-š'ových pseudonymů). Pečeť: „Čchi Ta” (starší varianta). Provenience: sbírka Vojtěcha Chytila. Razítko na reversu: celní úřad Karlovy Vary 1931. Výstavní štítky: Kunst-verein zu Kassel (číslo 145) a Wiener Secession (číslo 155). Publikováno: Josef Hejzlar - Čchi Paj-š', Praha, Odeon, 1970, ilustrace číslo 45. Literatura: Michaela Pejčochová - Mistři čínské tušové malby 20. století ze sbírek Národní Galerie v Praze (katalog výstavy), Praha, NG, 2008. Obraz je mistrnou ukázkou malířovy dovednosti kombinovat „postižení ideje” (volný, expresívní styl „sie i”) s „pracnou malbou“ (kung-pi). Každý komár nebo jiný hmyz pod drobnohledem zvyšoval cenu obrázku, v tomto případě malovaném na hedvábí pro náročného zákazníka.