Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 21/05/2013, 17:00 / SÜ PEJ-CHUNG (1895-1953)–∆ BĚŽÍCÍ KŮŇ

< 103 >

SÜ PEJ-CHUNG (1895-1953)

∆ BĚŽÍCÍ KŮŇ

50,5 x 35 cm. 50.0 x 35.0 cm

1 800 000 Kč / 72 000 EUR
2 700 000 Kč / 108 000 EUR

Tušová malba na papíře. Závěsný svitek. Signováno: „Namaloval Pej-chung rozpíjivým štětcem”. Provenience: sbírka Antonína Haška. Publikováno: Lubor Hájek - Čínské umění, Praha, SNKLHU, 1954, text strana 180, ilustrace číslo 172. A. Hoffmeister, L. Hájek, E. Rychterová - Současné čínské malířství, NČVU, Praha, 1959, strana 70 a 71. Sü Pej-chung se narodil v rodině chudého malíře, zdědil jeho nadání a odmala se učil malovat. Když mu otec zemřel, rozhodl se devatenáctiletý mladík pro dráhu umělce a odešel do Šanghaje, kde se zprvu těžce protloukal. V roce 1919 odjel na stipendium do Paříže a byl přijat na École supérieure des beaux-arts. Během osmiletého pobytu v Evropě pilně studoval západní olejomalbu a kresbu. Po návratu do Číny vyučoval na prestižních výtvarných akademiích v Nankingu, Šanghaji a Pekingu, kde během svého řízení v letech 1923 až 1925 zaměstnal českého malíře a sběratele Vojtěcha Chytila.