Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 21/05/2013, 17:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–FAZOLE A DVA CVRČCI

< 91 >

FAZOLE A DVA CVRČCI

21 x 57 cm. 21.0 x 57.0 cm

950 000 Kč / 38 000 EUR
3 400 000 Kč / 136 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: „Paj-š' lao-žen” (Stařec Paj-š'). Pečeť: „Čchi Ta”. Provenience: sbírka Milana Tichého. Publikováno: Josef Hejzlar - Čchi Paj-š', Praha, Odeon, 1970, ilustrace číslo 90. Formát kratšího horizontální svitku si Čchi Paj-š' oblíbil na počátku 40. let, tento obraz však mohl být namalován i dříve. Motiv takto provedené fazole na zkřížené tyčce se v jeho tvorbě objevuje již od let dvacátých. Zatímco rostlinu maloval rychle a spontánně, miniaturní hmyz tvořil pomalu a pečlivě. Právě tento kontrast vzbuzoval zasloužený obdiv.