Arcimboldo / Aukce / Asiatika 27/05/2014, 15:00 / KCHE CHUANG (1876 - 1963)–VISTÁRIE

< 177 >

KCHE CHUANG (1876 - 1963)

VISTÁRIE

Čína, nedatováno. 86 x 46 cm.

65 000 Kč / 2 452 EUR
310 000 Kč / 11 698 EUR

Tušová malba na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Nápis: „Přikrčený starý domek obrůstá tisíciletá, věčně zelená vistárie.” Signováno: Kche Chuang chua (namaloval Kche Chuang). Pozitivní pečeť: Ting-čchu čchi-š'-pa pien suej (skoro 78letý Ting-čchu). Negativní pečeť: Kche Chuang šu-chua. Provenience: sbírka Bohumíra Dvorského. Kche Chuang, známý též jako Kche Ting-čchu, žil po studiích v Pekingu dlouhá léta v provincii Šan-si. Když bylo otevřeno Palácové muzeum v Pekingu, stal se tam ředitelem expozic. Za války uprchl do Čchung-čchingu, prozatímního sídla vlády, žil v ústraní a věnoval se kaligrafii a tušové malbě. Po válce vedl akademii v Čchung-čchingu a teprve roku 1957 se vrátil do Šan-si. Byl členem několika výtvarných organizací a významným kaligrafem.