Arcimboldo / Aukce / Asiatika 27/05/2014, 15:00 / SIAO SIN-ČCHÜAN (1892 - 1965)–VOLAVKA POD BÍLÝMI LOTOSY

< 163 >

SIAO SIN-ČCHÜAN (1892 - 1965)

VOLAVKA POD BÍLÝMI LOTOSY

Čína, datováno 1939. 149,5 x 39,5 cm. 149.5 x 39.5 cm

90 000 Kč / 3 396 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: Namaloval Siao Sin-čchüan ve Studovně Keng-jün kuan. Pečetě: Siao Sin-čchüan jin; Ťi-pching kuan. Nadepsána báseň o sněhobílém leknínu, který se odráží na hladině a maje rád klidnou vodu, nerozvíří ji jako vodní ptactvo. Na rubu dedikace: „Na památku strýčkovi z matčiny strany Žung-wengovi namaloval a věnoval v prostředním jarním měsíci roku 1939 hloupý synovec Siao Sin-čchüan.” Provenience: sbírka Jaroslava Průška. Siao Sin-čchüan pocházel z Wu-čchingu. V dětství se učil malovat soukromě, jako mladík absolvoval kurs západní malby a kresby. Pečlivě studoval „květiny a ptáky” podle sungských, jüanských a mingských vzorů. V první poválečné dekádě byl považován za jednoho z nejlepších malířů z Tchien-ťinu.