Arcimboldo / Aukce / Asiatika 27/05/2014, 15:00 / NIOU ŤÜAN (*1923) A ČCHI KUNG (1912 - 2005)–BAMBUSY, CHRYZANTÉMY A SKALKA

< 178 >

NIOU ŤÜAN (*1923) A ČCHI KUNG (1912 - 2005)

BAMBUSY, CHRYZANTÉMY A SKALKA

Čína, nedatováno. 129 x 29 cm. 129.0 x 29.0 cm

360 000 Kč / 13 584 EUR
360 000 Kč / 13 584 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Bambusy, chryzantémy a skalku namaloval rytec pečetí Niou Ťüan a připojil dvě pečetě v pravém dolním rohu. Kaligraf Čchi Kung signoval vlevo nahoře: Prohlédl a nadepsal Jüan-paj (Čchi Kungův pseudonym). Pečeť pod nápisem: Čchi Kung. Niou Ťüan vystudoval keramiku a čínské malířství na pekingské akademii umění, v padesátých letech působil na katedře čínštiny Pekingské university a později vyučoval na divadelní akademii v Pekingu. Je uznávaným rytcem pečetí a kaligrafem v pečetním stylu, napsal odborné práce v těchto disciplínách. S Čchi Kungem se přátelil a úzce spolupracoval. Čchi Kung je jistě nejznámějším kaligrafem poté, co se Čína otevřela světu. Psal kaligrafii v elegantním standardním stylu. Vyučoval na katedře čínštiny na Vysoké škole pedagogické v Pekingu, byl vyhledávaným znalcem starého umění a také se věnoval poezii.