Arcimboldo / Aukce / Asiatika 27/05/2014, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–∆ ŠEST KREVET

< 175 >

∆ ŠEST KREVET

Čína, datováno 1951. 102,5 x 34 cm. 102.0 x 34.0 cm

1 800 000 Kč / 67 924 EUR
9 300 000 Kč / 350 943 EUR

Tušová malba na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Původní krabice se štítkem z Národní galerie v Praze. Nápis a signatura: „Namaloval 91letý stařec u generála Jang Siao-tchien, když se po sto dnech loučil.” Pečeť pod nápisem: Paj-š'. Pečeť vlevo dole: Ta-ťiang č' men. Provenience: sbírka Antonína Haška. Publikováno: A. Hoffmeister, L. Hájek, E. Rychterová - Současné čínské malířství, NČVU, Praha, 1959, strana 66. J. V. Zavadskaja - Čchi Paj-š', Iskusstvo, Moskva, 1982, barevná ilustrace číslo 60. Šest krevet v neobvyklém uspořádání, jakoby plavaly směrem ven z levého dolního rohu svitku, kde je kompozice akcentována.