Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–KUŘÁTKA

< 180 >

KUŘÁTKA

Čína, nedatováno. 136 x 33,5 cm. 136.0 x 33.0 cm

1 300 000 Kč / 49 056 EUR
3 100 000 Kč / 116 981 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Nadepsáno žertovnou básničkou o kuřátkách, která utíkají na mlat sezobat zrní, stařenka se lekne, že jedno chybí a rychle je přepočítává. Signováno: Ťi-pching-tchang šang lao-žen (Stařec ze Síně toulavého žabince). Pečeť: Paj-š' weng. Kaligrafie teoreticky stojí výše než malířství, proto se tvůrce v signatuře hlásí k nápisu, a ne k vyobrazení. Básnička je k tématu, i když malíř namaloval jen kuřátka, bez zmiňované stařenky. Kuřátka byla Čchi Paj-šovým oblíbeným tématem, odkazovala k jeho venkovským kořenům. Obrazy s tímto námětem vznikaly ponejvíce v rozmezí let 1927 až 1932.