Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–PIVOŇKA

< 177 >

PIVOŇKA

Čína, datováno 1954. 95,5 x 36,5 cm.

1 800 000 Kč / 67 924 EUR
6 200 000 Kč / 233 962 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: „Ťiou-š' lao-žen su-čcheng Paj-š' (90letý stařec zvaný Paj-š')." Pečeť pod signaturou: Paj-š'. Pečeť vpravo dole: Ťi-pching tchang (Síň toulavého žabince). Publikováno: Josef Hejzlar - Čchi Paj-š', Praha, Odeon, 1970, ilustrace číslo 121. Čchi Paj-š' je považován za jednoho z nejvýznamnějších mistrů tradiční tušové malby v abstrahujícím stylu „sie-i". Během svého dlouhého života byl nesmírně činorodý a zanechal rozsáhlé výtvarné dílo, v němž za malbou nijak nezaostává rytí pečetí. Vertikální svitky středních a větších rozměrů, na něž uvedl název v pečetním písmu, zaujímají v jeho tvorbě významné místo. Příkladem je tento i tento obraz. Nadpis ze tří znaků v pečetním písmu „Ta fu-kuej" je slovní hříčka, znamená jednak pivoňku, jednak „štěstí a urozenost". Námět je obvyklý na obrazech věnovaných k narozeninám a podobným příležitostem. Rozevlátý způsob malby i volba barev, temně černá a ostrá červená, odpovídají malířově tvorbě z pozdních let.