Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / GIOVANNI BATTISTA VANNI (1599–1660)–Zuzana a starci

< 35 >

GIOVANNI BATTISTA VANNI (1599–1660)

Zuzana a starci

244 x 218 cm.

375 000 Kč / 15 000 EUR
375 000 Kč / 15 000 EUR

Olej na plátně. Signováno: Giovanni Battista Vanni. Vanni se narodil v Pise a studoval například u Jacopa da Empoliho či Mattea Rosselliho. V letech 1624-1632 žil v Římě. Tato velkoformátová malba nese znaky typické pro římské vrcholné baroko a pravděpodobně pochází právě z tohoto období. Zuzana, krásná a ctnostná žena, byla provdaná za váženého babylónského žida Jójakíma. Místní židovská společnost se často scházela v jeho zahradě, kde se každý den procházela i Zuzana. Dva židovští starci si ji velice oblíbili, tajně ji sledovali a začali po ní toužit. Jednoho dne, když se Zuzana koupala v zahradě, ji tito muži konfrontovali, nicméně Zuzana jim nebyla po vůli. Starci jí tedy začali vyhrožovat, že ji obviní z cizoložství s mladým mužem, pokud se nepodvolí. Jako vzorná manželka Zuzana nátlaku nepodlehla. Na základě jejich falešné výpovědi pak byla veřejným shromážděním obviněna a odsouzena k smrti. Zuzana prosila o pomoc Hospodina. Když měl být verdikt vykonán, pomohl jí prorok Daniel, který na poslední chvíli nezávisle na sobě vyslechl oba starce a zjistil rozpory v jejich výpovědích. Židovští soudci poznali, že si muži vše vymysleli, a Zuzana tak byla na poslední chvíli zachráněna od jisté smrti. Vanniho obraz zachycuje moment, kdy se starci snaží Zuzanu přesvědčit, aby se jim vydala. Vidíme její odmítavé gesto ruky, zatímco jeden z mužů si ji přitahuje k sobě. Ačkoliv je polonahá, její výraz je neoblomný a rukou si snaží chránit alespoň klín. Druhý stařec má v ruce dokonce zvětšovací sklo, kterým si zkoumavě prohlíží nahé ženské tělo.