Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / Italská škola (17. století)–Svatý Jeroným

< 18 >

Italská škola (17. století)

Svatý Jeroným

98 x 79 cm.

200 000 Kč / 8 000 EUR
200 000 Kč / 8 000 EUR

Olej na plátně. Jeroným byl křesťanský spisovatel, teolog a překladatel bible do latiny, tzv. Vulgaty. Katolická církev jej řadí vedle sv. Ambrože, Augustina a Řehoře Velikého mezi čtyři velké západní církevní Otce. Byl zřejmě nejtalentovanějším znalcem jazyků v křesťanském prostředí 4.–5. století a jediným z církevních Otců, který výborně ovládal hebrejštinu. Obraz je inspirován známým příběhem o lvu, který se objevil v jeskyni a všichni mnichové ve strachu před ním uprchli. Jeroným se lva zeptal, proč k nim přišel, načež zvíře zvedlo zraněnou krvácející tlapu. Poustevník mu zranění ošetřil a lev zůstal jeho věrným společníkem. Proto je velmi často sv. Jeroným zobrazován právě v doprovodu tohoto zvířete. Tato konkrétní malba ukazuje Jeronýma jako staršího muže v hlubokém rozjímání ve skalní jeskyni u Aleppa. V ruce drží lebku, jeden ze svých typických atributů, a vedle něj leží zmíněný lev. Výjev je laděný do zemitých tónů s akcentací na typický červený plášť. V pozadí je pak naznačena veduta města v namodralých studených barvách. V horní části si můžeme všimnout naznačených postav mnichů.