Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / ANTONIO BELLUCCI (1654–1726) –Alexandr Veliký, Apelles a Campaspe

< 58 >

ANTONIO BELLUCCI (1654–1726)

Alexandr Veliký, Apelles a Campaspe

119 x 133 cm.

500 000 Kč / 20 000 EUR

Olej na plátně. Znalecký posudek: Dr. Dario Succi, Gorizia. Antonio Bellucci studoval v Benátkách pod vedením Andrey Celestiho, Pietra Liberiho a Antonia Zanchiho. Nějaký čas též pobýval na dvoře kurfiřta Jana Viléma Falckého. Jeho práce jsou zastoupeny v galeriích po celé Evropě. Ve spise Historia naturalis od Plinia staršího z prvního století našeho letopočtu se můžeme dočíst, že makedonský král Alexander Veliký přivedl svou oblíbenou konkubínu k slavnému malíři Apellovi, aby ji namaloval. Při této příležitosti se do ní Apelles zamiloval, a když to král zjistil, svou nejoblíbenější milenku váženému malíři velkoryse přenechal, jako dar za věrné služby. Malba je charakterizovaná jasnou barevností a volným obrazovým vyjádřením. Je zde patrně zachycen právě moment, kdy Alexandr sděluje umělci, že mu ženu rád daruje. Panovník je oblečen v červeném plášti a přilbici. Campaspe je jen částečně zahalena v modré nařasené drapérii, cudně sklání zrak a pohrává si s vlasy, zatímco jí Apelles upřeně pozoruje. Malíř má na sobě bohatý šat a v ruce drží několik štětců. Na pozadí je naznačena architektura a průhled do krajiny.