Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / FRANCOUZSKÝ MISTR (18. STOLETÍ)–Dvě supraporty

< 59 >

FRANCOUZSKÝ MISTR (18. STOLETÍ)

Dvě supraporty

56 x 156 cm.

300 000 Kč / 12 000 EUR

Olej na plátně. Tyto dvě supraporty byly nejspíše určeny k zařízení některého z honosných francouzských zámků a pocházejí pravděpodobně z okruhu Françoise Bouchera a Jean-Baptisty van Loo. Na první supraportě je zpodobena římská bohyně úrody Ceres, která byla ztotožňována s řeckou Démétér a řadila se mezi Dii Consentes – dvanáct nejdůležitějších božstev. Vidíme částečně obnaženou mladou ženu v bohatě řaseném modrobílém šatu. Pravou rukou svírá košík plný ovoce a vinné révy a v levé ruce drží stébla obilí. Její zrak směřuje ke dvěma lehce ovíněným putti, kteří leží na červené drapérii a konzumují víno ve formě hroznů nebo ho pijí ze džbánu. Druhá supraporta představuje římskou bohyni spravedlnosti Justitiu. Její podobu si Římani osvojili ze starověkého Řecka a zobrazovali ji jako mladou ženu, jež ve svých rukách svírá váhy a dvojsečný meč. Zde je Justitie ve společnosti putta, který se opírá o psa a v levé ruce drží zmíněné váhy. Samotná bohyně má v ruce pouze meč. Pohledy obou postav směřují k divákovi. Stejně tak jako ženská figura z prvního vyobrazení je i Justitia oblečena v bohatém šatu, tentokráte však červenobílé barvy.