Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / BERNARDO STROZZI (1581–1644)–Studie hlavy vousatého muže

< 36 >

BERNARDO STROZZI (1581–1644)

Studie hlavy vousatého muže

38 x 29 cm. 38.0 x 29.0 cm

700 000 Kč / 28 000 EUR
750 000 Kč / 30 000 EUR

Olej na plátně. Znalecký posudek: Dr. Alessandro Delpriori, Florentská univerzita. Bernardo Strozzi byl velice všestranný a plodný umělec. Maloval historické náměty, alegorie, žánrové scény i portréty, nejčastěji se ale věnoval náboženské tématice. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů malířské školy v Benátkách 17. století a zakladatele benátského barokního stylu. Strozziho rukopis nesl zpočátku manýristické rysy, ale vlivem Caravaggia a jeho následovníků začal postupně směřovat více a více k naturalismu. Dosáhl jasného zacházení s prostorem a přesné definice formy používáním střídání světla a stínu. Časem se jeho paleta rozšířila o teplejší tóny a výraz byl expresivnější. Jeho olejové studie, stejně tak jako tato podobizna, jsou plné života, světla a jasných barev, které nás uchvacují do dnešních dnů.