Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / GIOVANNI BATTISTA LANGETTI (1625–1676)–Opilý Noe

< 34 >

GIOVANNI BATTISTA LANGETTI (1625–1676)

Opilý Noe

Kolem roku 1670. 117 x 167 cm.

375 000 Kč / 15 000 EUR

Olej na plátně. Znalecký posudek: Dr. Mattia Vinco, Verona. Tento italský barokní malíř působil v rodném Janově, následně v Římě a nakonec žil delší čas v Benátkách. Učil se například u Pietra da Cortoni, ale od 50. let 17. století pracoval caravaggiovským stylem. Langetti na tomto obraze zpodobnil známou biblickou scénu, která ukazuje Noema ve chvíli, kdy leží opilý a nahý ve svém stanu, zakrytý jen listem révy, jež se vine podél jeho boku. V ruce drží hrozen vína, což je narážka na jeho stav. Za ním vidíme jeho syna Cháma s posměšným gestem, jemuž se zdálo otcovo chování ubohé. Za tento projev neúcty Noe následně Chámovo potomstvo proklel (Genesis, kapitola 9). U Noemových nohou stojí další dva synové – Šém a Jáfet, kteří se snaží otcovu nahotu zakrýt pláštěm. Jeden ze synů naléhavě vyhlíží z obrazu směrem k divákovi, což bylo velice typickým znakem pro Caravaggia, který do takovýchto postav reflektoval sám sebe. Celý výjev směřuje diagonálně skrze postavu ležícího a pokrouceného Noeho. Je zde použit dramatický detailní záběr a výrazná světelnost, zdůrazňující nahé lidské tělo.