Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 21/05/2013, 17:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–∆ VADNOUCÍ LOTOSY A VÁŽKA

< 99 >

∆ VADNOUCÍ LOTOSY A VÁŽKA

137 x 34 cm. 137.0 x 34.0 cm

2 900 000 Kč / 116 000 EUR
8 700 000 Kč / 348 000 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek, brokátová montáž. Signováno: „Ťiou-š' suej Paj-š' lao-žen” (90-ti letý stařec Paj-š'). Pečeť: Paj-š'. Provenience: sbírka Zdenky Heřmanové. Publikováno: Josef Hejzlar - Čchi Paj-š', Praha, Odeon, 1970, ilustrace číslo 117. Námět uvadajících lotosů v této podobě a kompozičním rozvržení úzkého obdélníku maloval Čchi Paj-š' na přelomu 40. a 50. let vícekrát. Často bývají doprovázeny kachničkami nebo ledňáčkem, na tomto díle je vyobrazena modrá vážka. Provedena je o něco silnějšími a jednoduššími tahy než vážky z 20. let, což bylo pochopitelně dáno vysokým věkem malíře v době, kdy obraz vytvořil.