< 73 >

DHARMAPÁLA JÁMANTAKA

Tibet, 18. století. 46 x 33,5 cm. 46.0 x 33.5 cm

90 000 Kč / 3 600 EUR

Malba barvami na plátně. Rámováno. Dharmapála Jámantaka, bojovník se smrtí, je zde vyobrazen ve spojení se svou partnerkou, jóginí Vidjádharou. Jeho buvolí obličej je obklopen šesti démonskými tvářemi, které jsou doplněny dalším démonským obličejem mezi rohy. Nad nimi se nachází hlava bódhisattvy Maňdžušrího. Jámantaka svýma šestnácti nohama zašlapává těla bytostí. Jeho 34 rukou drží atributy, kterými jsou miska z lebky, sekáček, lidská ruka, planoucí ohniště, magická hůl, válečný luk a další. Provenience: sbírka Vojtěcha Chytila.