Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 21/05/2013, 17:00 / SIAO SÜN (1883-1944) –HORSKÁ KRAJINA

< 74 >

SIAO SÜN (1883-1944)

HORSKÁ KRAJINA

45,5 x 29 cm. 45.5 x 29.0 cm

60 000 Kč / 2 400 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: Siao Sün. Pečeť: „Čchien-čung”. Provenience: sbírka Vojtěcha Chytila. Výstavní štítky: Mährischer Kunstverein v Brně (číslo 1194) a Metznerbund v Karlových Varech (číslo 103). Siao Sün získal důkladnou školu konvenční malby, u níž však dlouho nezůstal. Cestoval po S'-čchuanu a Mandžusku, 1919 se vrátil do Pekingu a vstoupil do Společnosti pro výzkum čínského malířství. Tehdy se poprvé veřejně vystavovala mistrovská díla z císařských sbírek, včetně „individualistů" 17. století, jako např. Š-tchao, Kung Sien či Mej Čching. Jejich krajiny Siao Süna doslova nadchly. Studoval jejich techniku i kompozici a začal tvořit ve stylu, který se individualisty nezakrytě inspiroval. Kromě uznání získal i místo profesora na Výtvarné akademii, kde se s ním seznámil Vojtěch Chytil.