Arcimboldo / Aukce / ČÍNA NA PAPÍŘE A HEDVÁBÍ 01/11/2020, 14:00 / ALBUM 12 AKVARELŮ ZOBRAZUJÍCÍCH ČÍNSKÉ LODĚ

< 115 >

ALBUM 12 AKVARELŮ ZOBRAZUJÍCÍCH ČÍNSKÉ LODĚ

Čína, Kanton, polovina 19 století. 23.0 x 33.0 x 1.0 cm

10 000 Kč / 400 EUR
23 000 Kč / 920 EUR

Tuš a barvy na rýžovém papíře. Jelikož byl až do poloviny 19.století Kanton jediným přístavem v Číně, kudy mohl proudit obchod se západním světem, není překvapivé, že lodě připlouvající do přístavu a brázdící tamější vody se staly námětem obrázků malovaných kantonskými studii na tzv. rýžový papír zhotovovaný z dužiny kmene arálie papírodárné. Ač mnohdy malované s jistou naivitou a nedopovídající skutečným proporcím, lodě na kantonských exportních obrázcích jsou zajímavým historickým materiálem a obrazovou přehlídkou světa, jenž býval skutečným. Patřily mezi ně: zamořské lodě, výletní lodě, obyčejné sampany či lodě používané na chov kachen atd.