Arcimboldo / Aukce / ČÍNA NA PAPÍŘE A HEDVÁBÍ 01/11/2020, 14:00 / KCHANG NING (*1938)–OREL NA BOROVICI

< 97 >

KCHANG NING (*1938)

OREL NA BOROVICI

Čína pol.20. stol.. 46.0 x 34.0 cm

7 500 Kč / 300 EUR

Tuš a barvy na papíře, rámováno. Kchang Ning se narodil v Ťin-čou v provincii Liao-ning. Od dětství miloval kaligrafii a tradiční čínskou malbu. V roce 1962 absolvoval Pekingskou akademii řemesel a umění a téhož roku se stal žákem malíře Li Kchu-čana, kterého umělecky následoval po dalších 20 let. Kchang Ning proslul v žánru květin a ptáků vyvedených ve stylu sie-i (vystižení duchovní podstaty), malbě umožňující prudkou dynamiku výrazu. Signováno, negativní pečeť pod podpisem. Pozitivní pečeť v levém dolním rohu. Provenience: sbírka Josefa Hejzlara (1927-2012), českého historika umění, sinologa, překladatele a publicisty, absolventa VŠUP v Praze (ateliér prof. Emila Filly). V letech 1951-56 studoval na Pekingské universitě (jazyk, historie a literatura) a Ústřední akademii výtvarného umění v Pekingu. V ČR i v zahraničí vydal řadu knih o východoasijském, zejména čínském umění. Za monografii Čchi Paj-š´ (1970) získal cenu nakladatelství Odeon.