Arcimboldo / Aukce / ČÍNA NA PAPÍŘE A HEDVÁBÍ 01/11/2020, 14:00 / KONVOLUT ŠESTI KANTONSKÝCH EXPORTNÍCH OBRÁZKŮ

< 118 >

KONVOLUT ŠESTI KANTONSKÝCH EXPORTNÍCH OBRÁZKŮ

Čína, Kanton, 19.století. 36.0 x 26.0 cm

10 000 Kč / 400 EUR
16 000 Kč / 640 EUR

1) DÍVKA HRAJÍCÍ NA LOUTNU: Akvarel na rýžovém papíře, 36 x 26,5. Rámováno. Kantonský obraz dívky hrající na loutnu jako by byl "zrcadlem" doby a místa svého vzniku. Dívka má vlasy po stranách hlavy vyčesané do dvou drdolů a pečlivě ozdobeny. Vysoký límec, splývavý šat s knoflíky pro pohodlné zapínání a volné kalhoty byly módou, jež se rozšířila za dynastie Čching. Nepodivuhodnější podívanou pro neuvyklé oči cizince představovaly maličké nožky žen, známé jako zlaté lilie a v chanské populaci vnímáné jako symbol ženské krásy a přitažlivosti. Dívka je usazena na širokém typu sedadla tzv.arhatově lůžku určeném pro denní užívání a hraje na strunný nástroj, s největší pravděpodobností na třístrunnou loutnu san-šien. Obraz byl součástí série obrazů, kde dívky podobně jako zde hrají na hudební nástroj v kultivovaném prostředí svého domova. 2) PĚT KANTONSKÝCH EXPORTNÍCH OBRÁZKŮ: 5 volných listů: 20 x 14 cm. Tuš a barvy na rýžovém papíře. O katonských akvarelech daleko by se hovořit jako o "pohlednicích" z Číny uspokojujících zájem cizinců o vše cizokrajné, jež bylo možné si přivlastnit a odvézt na památku domů. Minuciózně vyvedená obrazy pojednané v zářivých barvách na tzv.rýžovém papíře otvíraly daleké Evropě pohled na Čínu 19.století, jež byla o tolik jiná, a právě proto fascinující. Výjevy ze života císařského dvora, stějně jako obyčejných lidí byly těchto příběhů neodmyslitelnou součástí.