Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / OBŘÍ MEČ ÓDAČI

< 10 >

OBŘÍ MEČ ÓDAČI

Japonsko, období Muromači (15.-16. století). Celková délka 186 cm, čepel 121 cm.

300 000 Kč / 11 320 EUR

Hon zukuri, iori mune fumbari, furisode nakago, hada masame/itame, hamon midare, suguha etc., sori 15 cm. Koširae: ebi saja zdobená perletí a třemi kruhovými medailony s drakem, jednorožcem a fénixem v částečně poškozené technice makie, pozdější mosazné kanagu s obitori s dekorem paulovnií, stylizovaných oblak etc., železná kaku mokkó gata cuba s motivem draka v oblacích držícího čínský meč ťien, atrib. Mjóčin, 19. století. Tecu migaki dži fuči a kabutógane, menuki s motivem draků. Takto dlouhé meče se zhotovovaly pro bitevní účely především v období Nambokučó (1333-1393), kromě toho se často jednalo o bónótó - votivní meče pro buddhistické a šintoistické svatyně.