Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / VELKÁ REPREZENTATIVNÍ VÁZA SACUMA-NIŠIDA S PLASTIKOU LVÍČKA NA VÍKU

< 11 >

VELKÁ REPREZENTATIVNÍ VÁZA SACUMA-NIŠIDA S PLASTIKOU LVÍČKA NA VÍKU

Japonsko, Kjóto, období Meidži (19. století). Výška 125 cm.

75 000 Kč / 2 830 EUR

Kamenina bělavého střepu, malba emaily a zlatem na polevě. Váza, stojící na kulovitém podstavci, má široce rozevřené hrdlo s florálně modelovaným okrajem, jež je od těla nádoby oddělené ornamentálním pásem s geometrickým diamantovým řezem. Na vyklenuté horní části těla jsou pod celoplasticky modelovanými dračími hlavami nasazeny na okřídlené hrudi draků dva kruhovité úchyty, které přecházejí do zdobných šňůr se střapci ve vysokém zlaceném reliéfu „moriage". Mezi provazovými předěly jsou na pozadí, vyskládaném z brokátových ornamentů „kinrande", umístěny dvě ústřední, detailně a realisticky malované obrazové kartuše. Přední patří bůžkům štěstí hrajícím si s čínskými chlapci „karako", zadní výjev zobrazuje velmože na nosítkách pod baldachýnem v doprovodu vojáků ve zbroji. Značeno na podstavci: „Dai Nippon Teikoku Nišida-zó (vyrobeno v dílně Nišida v císařství Velké Japonsko)."