Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / UEDA TOSA KEIHI (17. STOLETÍ)–FUKÚKENDŽAKU KANNON

< 28 >

UEDA TOSA KEIHI (17. STOLETÍ)

FUKÚKENDŽAKU KANNON

Japonsko, datováno 1662. 82,5 x 35 cm. 82.0 x 35.0 cm

28 000 Kč / 1 056 EUR
37 000 Kč / 1 396 EUR

Tuš a barvy na hedvábí. Závěsný svitek v brokátové montáži. Obraz byl podle nápisu, vlepeného na rubu svitku, namalován v roce 1662 malířem školy Tosa, Uedou Keihim, ale po sto letech restaurován a přemontován v roce 1774. Jde tedy o autentickou ikonu s prastarým a dokumentovaným rodokmenem. Malba zobrazuje bódhisattvu milosrdenství Kannon v jedné z 36 ikonografických podob, známé jako Fukúkendžaku Kannon, kde Kannon sedí na lotosu v meditační pozici dhyána, hlavu jí zdobí vysoká tiára se stojící postavou Buddhy Maitréji a z těla jí rostou čtyři páry rukou - dva s buddhistickým gestem pokory (andžálí) a vstřícnosti (varada), další dva drží atributy laso, lotos, oháňku a poutnickou hůl. Masívní ikona sedí na šestivrstevném lotosovém podstavci ve tvaru kalichu se štíhlou nohou. Tato ikona je namalována podle konkrétní předlohy - polychromované a zlacené dřevěné sochy tohoto bódhisattvy ze svatyně Nantendó z kláštera Kófukudži v Naře, kterou v roce 1189 stvořil zakladatel sochařské školy Kei, Kókei (činný 1175-1200). Tato slavná socha dnes patří mezi japonské Národní poklady.