Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / VZÁCNÝ BRONZOVÝ RELIKVIÁŘ „SARIRA"

< 29 >

VZÁCNÝ BRONZOVÝ RELIKVIÁŘ „SARIRA"

Korea, období Sjednocená Silla (668-935). Výška 17,2 cm. 17.2 x 14.5 x 14.5 cm

450 000 Kč / 16 981 EUR

Čtyřboká zlacená bronzová schránka, zdobená rytým motivem sedícího Buddhy na prolamovaném pozadí rozvilin, je umístěna na pětivrstevný lotosový květ a vyzdvižena na kratší nožce se širokou základnou tvaru lotosu. Ze spodních rohů schránky vyrůstají lotosové stonky zakončené malými květy, ve kterých jsou usazeny čtyři postavy ochránců. Dva z nich drží v ruce kopí. Menší lotosové květy se nacházejí také na lehce vyklenutém víčku. Relikviáře „sarira" pocházejí původně z Indie a byly určeny k přechovávání ostatků Buddhy a osvícených mistrů. Obdobný exemplář, pocházející z chrámového komplexu v Namwonu, se nachází v expozici Korejského národního muzea v Soulu.