Arcimboldo / Aukce / Asiatika 08/12/2016, 15:00 / KANÓ TANSECU (1654-1713)–HORSKÁ KRAJINA S RYBÁŘSKOU CHÝŠÍ

< 23 >

KANÓ TANSECU (1654-1713)

HORSKÁ KRAJINA S RYBÁŘSKOU CHÝŠÍ

Japonsko, 2. polovina 17. století. 99 x 33,5 cm. 99.0 x 33.0 cm

18 000 Kč / 679 EUR

Tuš a barvy na hedvábí. Závěsný svitek v brokátové montáži. Signováno: Tansecu-zu. Pečeť: Tansecu-in. Vertikální krajina zahrnuje tři diagonálně komponované plány v různých odstínech tuše a je učebnicovou ukázkou stavby prostoru v japonských krajinomalbách. V nejvyšší části je v mlhách stopený hranol hory, níže strmý skalnatý svah v sytější tuši a v pravém dolním rohu je energickými tahy štětce v černém odstínu tuše namalovaná zkroucená borovice nad chýší na skalnatém břehu horského jezera. Mladší syn slavného Kanó Tanjúa zřejmě vytvořil tuto jednoduchou kompozici v učnovských letech.