Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / HENDRICK VAN BALEN I. (1575–1632) A JAN BRUEGHEL I. (1568–1625)–Panna Marie ve slávě s dítětem

< 3 >

HENDRICK VAN BALEN I. (1575–1632) A JAN BRUEGHEL I. (1568–1625)

Panna Marie ve slávě s dítětem

25,5 x 20,5 cm. 25.0 x 20.0 cm

375 000 Kč / 15 000 EUR

Olej na měděné desce. Znalecký posudek: Dr. Klaus Ertz, Lingen. Tento obraz byl vytvořen ve dvacátých letech 16. století v Antverpách vlámským barokním malířem Hendrick van Balenem ve spolupráci s jeho přítelem Janem Brueghelem starším. Balen se specializoval na drobnou kabinetní malbu s mytologickými a alegorickými náměty, v menší míře pak náboženskými tématy. Hrál důležitou roli při obnově vlámské malby na počátku 17. století a byl jedním z učitelů Anthony van Dycka. S Janem Brueghelem starším spolupracoval poměrně často. Dataci lze odvodit z mohutných objemových postav samotné Panny Marie a malých andílků, na kterých je patrný odraz Rubensova vlivu. Uprostřed můžeme vidět monumentálně zpracovanou Madonu s líbezným a pokorným výrazem tváře, která je oblečena v typických ikonografických barvách, tedy červeném šatu a modrém plášti. Panně Marii sedí na klíně malý Ježíšek, který od andílka na levé straně obrazu přijímá květiny. Podobná scéna se odehrává i na straně pravé, ovšem zde si u těla květinový věnec přidržuje Madona. Veškerou květinovou výzdobu vytvořil Jan Brueghel starší, její jemné zpracování odpovídá jeho způsobu malby. Zpoza hlavy Panny Marie vychází výrazná, jasně oranžovožlutá záře. Celý výjev se odehrává v oblacích a obklopují ho figury andílků.