Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / GILLIS COIGNET (1542–1599)–Nesení kříže

< 13 >

GILLIS COIGNET (1542–1599)

Nesení kříže

27 x 41 cm

375 000 Kč / 15 000 EUR

Olej na dřevě, signováno vpravo dole: C. G. Znalecký posudek: Dr. Klaus Ertz, Lingen. Obraz byl namalován vlámským malířem Gillisem Coignetem v poslední třetině 16. století. V této době bylo běžné a v podstatě nutné, aby malíř nějaký čas žil a učil se v Itálii. Coignet se specializoval hlavně na krajinomalbu a v jeho práci můžeme rozpoznat vliv Tiziana a Tintoretta. V prvním plánu, který je vyveden v teplých hnědavých tónech, vidíme mnohafigurální kompozici. V pravé části je namalována Golgota, kde byl dle Bible Kristus ukřižován. Kříže určené pro dva lotry, kteří byli ukřižováni společně s ním, jsou na hoře již vztyčené. Svůj kříž si nese Kristus v popředí průvodu sám. V druhém plánu barvy postupně blednou a dostávají ledově modravý nádech. Je zde naznačena v nejasných obrysech veduta Jeruzaléma a v úplném pozadí hornatá krajina.