Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / VLÁMSKÝ MISTR (16. STOLETÍ)–Snímání z kříže

< 14 >

VLÁMSKÝ MISTR (16. STOLETÍ)

Snímání z kříže

82,2 x 55,5 cm.

375 000 Kč / 15 000 EUR
375 000 Kč / 15 000 EUR

Olej na dubovém dřevě. Na obraze je zpodobena vícefigurální kompozice s Ježíšem Kristem, který je právě snímán z kříže. Přidržuje ho jeho matka, Panna Marie, jež v lehkém přikrčení jemně pokládá jednu ruku na jeho mrtvé tělo. Oblečená je v černém šatu se zlatým lemem a bílou kapucí. Výraz ve tváři je klidný, stejně jako u v pozadí stojícího Jana Evangelisty a Josefa z Arimathey. Všechny postavy jsou zobrazeny z tříčtvrtečního pohledu. Apoštol je typicky zpodoben jako mladý muž s delšími vlasy a červeným rouchem. Josef je starší muž v žlutomodrém kabátě, který zezadu podpírá mrtvého Krista. Evangelista lehce objímá Pannu Marii v gestu duševní podpory. Pohled všech postav směřuje k Ježíšovi, který je zahalen pouze rouškou a korunován trním. Hlava je spadlá na pravém rameni, inkarnát je nezdravě nazelenalý a obličej i tělo velice vyhublé. Dlouhé ruce leží volně podél těla a krev pomalu vytéká z ran způsobených hřeby a Longinovým kopím. V pozadí je umístěn kříž se žebříkem a tabulkou INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum – Ježíš Nazaretský, král židovský). Zlatý podklad je ornamentálně zdobený. Kompozice sleduje podobnou sérii děl Huga van der Goese, Dirka Boutse a dalších holandských malířů 15. století.