Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / Benátská škola (17. století)–Klanění tří králů

< 7 >

Benátská škola (17. století)

Klanění tří králů

73 x 127 cm.

200 000 Kč / 8 000 EUR
200 000 Kč / 8 000 EUR

Olej na plátně. Tento obraz představuje scénu adorace malého jezulátka ve chlévě. Ježíškovi se přišli poklonit tři králové, přičemž každý z nich mu přinesl různé dary, jako výraz úcty. Výjev se odehrává z části v interiéru (rozpadající se chlév se senem) a z části v exteriéru, odkud přichází průvod osob. Světelným efektem je zdůrazněna pozemská trojice – Ježíš, Marie a Josef. Z nebes sem dopadá světlo skrze kometu, která označuje místo narození mesiáše. Toto božské světlo je akcentováno poletujícími andělíčky. Ústřední výjev doplňuje zástup sluhů, vykládajících rozličné dary. Mezi nimi pobíhají koně a psy a průvod se postupně ztrácí ve tmě. Kromě býka a osla zde vidíme také slepice a jehňata, ale také exotickou zvěř, jako jsou papoušci a velbloud. Kompozice a barevná škála poukazuje na inspiraci stylem Jacopa a Francesca Bassana. Malba je vysoce kvalitní a vyniká narativní sílou.