Arcimboldo / Aukce / OLD MASTERS 18/11/2018, 15:00 / HIERONYMUS FRANCKEN III. (1611–1671)–Adorace Krista

< 8 >

HIERONYMUS FRANCKEN III. (1611–1671)

Adorace Krista

22 x 17 cm.

125 000 Kč / 5 000 EUR
125 000 Kč / 5 000 EUR

Olej na měděné desce. Znalecký posudek: Dr. Klaus Ertz, Lingen. Hieronymus Francken III. byl vlámským barokním malířem. Pocházel ze známé umělecké rodiny, jeho otcem byl Frans Francken II. a bratrem Frans Francken mladší, kteří hráli důležitou roli ve vývoji nového pojetí žánrů ve vlámském umění na počátku 17. století. Tento dobře zachovalý obraz byl namalován ve čtyřicátých letech 17. století v Antverpách. Většina dochovaných autorových prací zobrazuje příběhy ze Starého a Nového zákona, věnoval se ale i mytologickým tématům. Na rozdíl od poněkud nekonzistentních skladeb raného tvůrčího období je pro jeho pozdější díla typické použití postav k vyplnění prostoru. Zvláště pozoruhodné jsou nápadně barevné šaty některých jeho figur. Výrazné jsou také zlaté detaily, jako je například svatozáře či drobné zdobení na oblečení a nádobách. Scéna je komornějšího rázu. Vidíme zde svatou rodinu, tři krále nesoucí dary a za nimi další tři mužské figury. V pozadí je uvolněnými tahy naznačena krajina a kanelovaný sloup.