< 9 >

VADŽRABHAIRAVA

Tibet, 18. století. Výška 14 cm. 14.0 x 13.0 x 5.5 cm

80 000 Kč / 3 333 EUR

Bronz se zbytky zlacení a polychromie na lakovém podkladě. Jámantaka v podobě Vadžrabhairavy, děsivého vládce hromoklínu, má devět hlav s rozšklebeným buvolím obličejem. Je zobrazen v objetí se svou jóginí Vidjádharou, jejímiž atributy jsou miska z lebky a sekáček. Při úkroku doprava zašlapává svýma šestnácti nohama těla bytostí. Jeho 34 rukou drží atributy, kterými jsou např. miska z lebky a sekáček, lidská ruka, planoucí ohniště, kůže z hlavy s vlasy, válečný luk a další.