< 78 >

PÁROVÉ VÁZY TVARU ZÁSOBNIC

Období Kchang-si, kolem roku 1700. Výška 34,5 cm.

70 000 Kč / 2 916 EUR
70 000 Kč / 2 916 EUR

Porcelán, malba kobaltem pod polevou. Hlavní dekor tvoří kartuše s motivy ideální krajiny s architekturou, vodním tokem a vzdálenými horami, které rámují geometrické ornamenty mřížky tvaru želvího krunýře s rozetkou, rozviliny s květy a skalky se slivoněmi. Hrdlo je zdobeno plastickým prstencem. Na dně značeno listem artemisie. Kvalitu těchto váz podtrhuje bravurně provedená malba, ve které se spojují základní rysy porcelánu období Kchang-si, kdy byla obnovena dodávka čínského porcelánu do Evropy. Podobné vázy patřily k typickým ukázkám čínského porcelánu, který zdobil sídla významné evropské nobility a doplňoval zde starší exponáty z přelomu 16. a 17. století.