< 74 >

PÁROVÉ MÍSY S DRAKY

Období Kchang-si, přelom 17. a 18. století. Průměr 20,7 cm. Ø 20 cm

350 000 Kč / 14 583 EUR

Porcelán, malba kobaltem pod polevou a žlutým emailem na polevě. V zrcadle kobaltem malovaný motiv dvou pětiprstých draků v plamenech s perlou. Na rubové straně okraje osm drahocenností. Na dně značeno kobaltem pod polevou v modrém kruhu: Ta Čching Kchang-si nien c'. Výjimečná ukázka práce spojující malbu kobaltem pod polevou s jasně žlutým emailem odkazuje na starší mingské předlohy pocházející z 15. století, kdy obdobně barevně pojaté dekory vznikly. Právě v době Kchang-si a následující Jung-čeng se čchingská učenná společnost často navracela ke kořenům literátských tradic a obnovovala starší oblíbené vzory v moderně pojatých liniích.