Arcimboldo / Aukce / ČÍNSKÉ UMĚNÍ A STAROŽITNOSTI 11/04/2021, 14:00 / LI KCHU-ČCHAN (1899 - 1983) A SUNG PAO-ČCHEN (*1931)–DVA CVRČCI POD PŠENIČNÝMI STÉBLY

< 184 >

LI KCHU-ČCHAN (1899 - 1983) A SUNG PAO-ČCHEN (*1931)

DVA CVRČCI POD PŠENIČNÝMI STÉBLY

Čína, nedatováno. 64.0 x 32.0 cm

160 000 Kč / 6 400 EUR

Tušová malba na papíře. Rámováno. Li Kchu-čchan píše vlevo nahoře: Kchu-čchan namaloval obilí. Pečeť: Kchu-čchan. Sung Pao-čchen píše vpravo dole: Pao-čchen doplnil hmyz. Pečeť: Sung Pao-čchen. Provenience: sbírka československého novináře. Získáno od mistra Liou Ťin-tchaa v 50. letech v Pekingu. Li Kchu-čchan, vlastním jménem Li Jing-ťie, navštěvoval v letech 1920 - 1925 Výtvarnou akademii v Pekingu a zároveň soukromě studoval u Čchi Paj-š'ho obor „květiny a ptáci”. Od třicátých let vyučoval na akademii v Chang-čou, po válce jej rektor Sü Pej-chung přizval na akademii v Pekingu.
 Vynikal v monochromních obrazech s náměty ryb, dravých ptáků aj. Byl čelným představitelem tohoto směru. Sung Pao-čchen v sedmnácti letech za občanské války narukoval a byl odvelen do Jün-nanu. K výtvarnému studiu na akademii se dostal v roce 1951, současně se i soukromě učil u Čchi Paj-š'ho, jehož techniku si očividně osvojil. Za Kulturní revoluce byl vězněn a vyhnán na venkov. Po roce 1976 se stal výtvarným redaktorem v Nakladatelství železnic. Provenience: sbírka československého novináře. Získáno od mistra Liou Ťin-tchaa v 50. letech v Pekingu.