Arcimboldo / Aukce / ČÍNSKÉ UMĚNÍ A STAROŽITNOSTI 11/04/2021, 14:00 / ČCHEN ŠAO-MEJ (1909 - 1954)–KRAJINKA VE STYLU SUNGŮ

< 185 >

ČCHEN ŠAO-MEJ (1909 - 1954)

KRAJINKA VE STYLU SUNGŮ

Čína, nedatováno. 27 × 73 cm. 27.0 x 73.0 cm

200 000 Kč / 8 000 EUR
1 900 000 Kč / 76 000 EUR

Tuš a slabé barvy na papíře. Z křivolaké skály s bambusy, umístěné v levém rohu obrazu, je výhled na břeh, který v opačné orientaci diagonálně rozděluje plochu obrazu na skalnatý břeh a vodní hladinu. Ukrytý za skalou sedí básník, malí sluhové mu přinášejí z loďky knihy, svitky a láhev z tykve. Co se bude odehrávat, upřesňuje nadepsané dvojverší z básně o bambusech od Čeng Ku (851-910): "Bambusy a měsíc přejí poesii. Z hořáku stoupá dým a dělá společníka pohárku s vínem." Nápis: Šaj-jüe čchien-š'-sing, lung-jen pan-ťiou-pej Nadpis: Sung-žen siao-ťing (Krajinka ve stylu Sungů) Signováno Šao-mej Čchen Jün-čang Pečetě: negativní Jün-čang čchang šou, pozitivní Čchen Šao-mej jin Čchen Šao-mej, přezdívaný Jün-čang, byl malíř a kaligraf. Vyrostl v Pekingu, kde se již v 17 letech výrazně zapojil do výtvarného dění. Na začátku války se přesunul do nedalekého Tchien-ťinu, kde vyučoval na malířské akademii. Jeho drobnomalba vychází z historických předloh, ani po roce 1950 se příliš nepřizpůsobil reformním tendencím. Tento svitek je reprezentativní ukázkou Čchen Šao-mejova umění. V levém sloupku je uvedeno, že vychází z předloh sungských malířů, a skutečně má nemálo společného s námětem básníka v krajině, jak ho maloval např. Ma Jüan nebo Ma Lin. Následuje signatura a dvě autorské pečetě.