Arcimboldo / Aukce / ČÍNSKÉ UMĚNÍ A STAROŽITNOSTI 11/04/2021, 14:00 / WU CHUAN-SUN (1905-1975)–DLOUHÁ ŘEKA V SEČUÁNU

< 183 >

WU CHUAN-SUN (1905-1975)

DLOUHÁ ŘEKA V SEČUÁNU

Čína, datováno 1954. 50 x 100 cm. 50.0 x 100.0 cm

38 000 Kč / 1 520 EUR
45 000 Kč / 1 800 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Nápis: „Na podzim roku 1954 Wu Chuan-sun namaloval pohled na Dlouhou řeku v Sečuánu." Pečeť: Wu Chuan-sun jin. Provenience: sbírka Jozefa Ševčíka. Na tomto obraze vidíme zátoku a přístaviště pod mohutným skaliskem s vodopádem. V popředí vpravo je hrázděná architektura a loďky s nákladem. Zbarvené listí na stromech navozuje dojem podzimu. Vliv západního malířství lze vypozorovat v neobvyklém formátu, velkém měřítku zobrazené scény a snahy postihnout podzimní atmosféru. Wu Chuan-sun, vlastním jménem Wu Če-šeng, byl malíř a znalec starého umění. Soukromě se učil olejomalbě, věnoval se výzkumu sungského malířství a tím se dostal k čínské tušové malbě. Na jeho obrazech je tudíž patrná fúze čínského a západního pojetí, zejména při uplatnění barev a v kompozici. Vyučoval na předních výtvarných školách v Pekingu, je autorem pojednání o technice tušové malby. Provenience: sbírka Jozefa Ševčíka (1905–1975)