Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 21/05/2013, 17:00 / WU ČCHANG-ŠUO (1844-1927) - PŘIPSÁNO–CHRYZANTÉMY

< 110 >

WU ČCHANG-ŠUO (1844-1927) - PŘIPSÁNO

CHRYZANTÉMY

102 x 32,5 cm.

60 000 Kč / 2 400 EUR
110 000 Kč / 4 400 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek, brokátová montáž. Signováno: „Kchu-tchie Wu Čchang-š'” (Wu Čchang-š' namaloval na jaře v Šen-pcho). Negativní pečeť: „Wu Ťün č' jin”. Pozitivní pečeť: Wu Čchang-š'. Pečeť vlevo dole: „Siung ťia-čen”, která odkazuje na rok 1904 a tím obraz přibližně datuje. Nápis provedený bravurní kurzívou „sing-šu” pojednává o nákupu chryzantém v devátém měsíci o svátku „dvou devítek” (čchung-jang ťie). Wu Čchang-šuo je jednou z nejvýznamnějších osobností čínského umění začátku 20. století - ryl pečetě, psal kaligrafii, skládal básně a maloval. Žil hlavně v Šanghaji a věnoval se epigrafii – zkoumání starobylých nápisů tesaných do kamene, jejichž styl ovlivnil jeho kaligrafii. Poměrně pozdě, asi v roce 1877, se pustil do studia malby u Čang Siunga. Roku 1904 založil v Chang-čou s přáteli dodnes funkční společnost Si-ling jin-še a stal se jejím předsedou. Provenience: zakoupeno v Japonsku v 70. letech 20. století.