< 43 >

UROZENÉ DÁMY

Čína, nedatováno. 25.0 x 30.0 cm

5 000 Kč / 200 EUR

Malba barvami na papíře. Rámováno. Nadepsáno v levém horním rohu: "Bohatství, postavení a dlouhý věk ! Maluji ve stylu Sin Luo-šan-žena. V okrese Tan-ling v provincii S'-čchuan, (podepsán) Pcheng-jang." Obraz nabízí pohled do komnat dámy z vyšší společnosti. Svět vnitřní a vnější jako by oddělovala jenom tenounký závěs. Vybrazené předměty umocňují kultivovaný charakter vyobrazeného prostředí. Jedna z dívek je k nám obrácena zády. Druhá dívka s pivoňovým keřem dopňuje kompozici ve prospěch třetí nejdůležitější vyobrazené postavy - dívky v bohatě oděných šatech, držící v ruce šálek a upírající svůj pohled přímo k nám.