Arcimboldo / Aukce / ČÍNA NA PAPÍŘE A HEDVÁBÍ 01/11/2020, 14:00 / FANG TCHING (20. století)–LISTY A PLODY PCHI-PA

< 105 >

FANG TCHING (20. století)

LISTY A PLODY PCHI-PA

Čína, datováno 1990. 36.0 x 24.0 cm

5 000 Kč / 200 EUR

Tuš a barvy na papíře. Datování obrazu v pravém dolním rohu, negativní pečeť Fang Tching. Fang Tching je šan-tungský malíř žijící v Ťi-nanu. Jeho poloha exprese tíhne více k hravosti, k hyperbolickému gestu krajní nadsázky, často až k ironickému přístupu k tradičním postupům čínské malby, zvl. K metodě zvané "ta sie-i", tj. doslovně "velké gesto psaní významu", tedy ke krajní znakové malbě. Totéž platí i o Fangově odvážné kaligrafii. Výraz jeho malby je jasný a čistý, někdy má i výraznou dekorativní hodnotu. Provenience: sbírka Josefa Hejzlara (1927-2012), českého historika umění, sinologa, překladatele a publicisty, absolventa VŠUP v Praze (ateliér prof. Emila Filly). V letech 1951-56 studoval na Pekingské universitě (jazyk, historie a literatura) a Ústřední akademii výtvarného umění v Pekingu. V ČR i v zahraničí vydal řadu knih o východoasijském, zejména čínském umění. Za monografii Čchi Paj-š´ (1970) získal cenu nakladatelství Odeon.