Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–TŘI KREVETY A LISTY ŠÍPATEK

< 227 >

TŘI KREVETY A LISTY ŠÍPATEK

Čína, nedatováno. 32 x 32 cm.

750 000 Kč / 27 777 EUR
900 000 Kč / 33 333 EUR

Tušová malba na papíře. Rámováno. Signováno: „Ťi-pching-tchang šang lao-žen, Čchi Chuang.″ Pečeť: „Paj-š' weng.″ Provenience: sbírka Vojtěcha Chytila. Výstavní razítko: Mánes 1930.. Vodní říše byla Čchi Paj-š'ovým svébytným a oblíbeným námětem od konce dvacátých let minulého století po zbytek života. Zde na malém čtvercovém formátu krouží tři krevety s dlouhými jemnými tykadly v prázdném prostoru, který chápeme jako vodu, a z pravého rohu vystupuje několik silných tahů – listů vodní rostliny. Tento kus je mistrnou ukázkou přesvědčivého náznaku, který Čchi Paj-š' na svých obrazech uplatňoval.