Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČCHEN PAN-TING (1877-1970)–KVĚTINY NA SKALCE

< 220 >

ČCHEN PAN-TING (1877-1970)

KVĚTINY NA SKALCE

Čína, datováno 1945. 103 x 33 cm. 103.0 x 33.0 cm

220 000 Kč / 8 148 EUR
230 000 Kč / 8 518 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: „Sedmdesátiletý Čchen Nien roku 1945.” Nápis: „Pět stop vysoké orchideje tyč už neudrží, na dívání jich sotva půlka zbývá.” Dvě pečetě pod nápisem: 1. „Nien čchi-š' i (Už je mi sedmdesát)”, 2. „Pan jie lao” (malířovo neformální jméno). Oválná pěčeť vlevo nahoře. Čtvercová pečeť vpravo dole: „Mo-c'-ming kuan.” Čchen Nien, zvaný též Čchen Pan-ting, byl po několik desetiletí vůdčí osobnosti pekingské tušové malby. Malovat se učil sám, ale když se roku 1904 seznámil v Šanghaji s Wu Čchang-šuem, vše se změnilo. Po čase se k němu přistěhoval a studoval s Wuem nejen malbu, ale i kaligrafii a rytí pečetí. Na oplátku redigoval a vydával Wuovy spisy. Časem se seznámil s mnoha dalšími šanghajskými umělci, ale nejvíce jej pochopitelně ovlivnil právě Wu Čchang-šuo. V roce 1906 se přestěhoval do Pekingu, kde vyučoval malbě a prodával své obrazy, většinou květiny malované v abstrahujícím stylu „sie-i”. Roku 1931 získal místo profesora na pekingské výtvarné akademii. Byl rovněž známým kaligrafem a uznávaným znalcem čínského malířství. Tento obraz je vynikající ukázkou jeho umění. Zvláštní je barevnost - modré listy a šedivé květy, která vyjadřuje jejich odcházení.