Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČCHI PAJ-Š’ (1864-1957)–KVETOUCÍ SLIVOŇ A VČELKA

< 218 >

KVETOUCÍ SLIVOŇ A VČELKA

Čína, nedatováno. 33,5 x 69 cm. 33.0 x 69.0 cm

1 200 000 Kč / 44 444 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: „Paj-š' lao-žen.″ Pečeť: „Čchi Ta.″ Provenience: sbírka československého diplomata. Květy slivoně byly prvním námětem, kterému se Čchi Paj-š' věnoval, když začal studovat umění tušové malby v rodném Chu-nanu u mistra Jin Che-poa (1858-1919). Maloval je ve stylu svého učitele a také slavného Ťin Nunga (1687-1773). Teprve v Pekingu, kde nastoupil dráhu svobodného umělce, zvolil kolem roku 1925 k malování slivoně jiný přístup, odvozený z Wu Čchang-šuových obrazů. V novém Čchi Paj-š'ově podání raší na holé, hrubě malované černé větvi bezpočet tmavě červených kvítků s typickými detaily korunních lístků a tyčinek. Červená barva symbolizuje v čínské kultuře radostnou událost.