Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / LI KCHE-ŽAN (1907-1989)–DVA PASÁČCI NA BUVOLECH

< 230 >

LI KCHE-ŽAN (1907-1989)

DVA PASÁČCI NA BUVOLECH

Čína, nedatováno. 83,5 x 51 cm.

1 200 000 Kč / 44 444 EUR
3 200 000 Kč / 118 518 EUR

Tuš a barvy na papíře. Závěsný svitek v brokátové montáži. Nápis: „Za větru a deště se vracejí z pastvy, Kche-žan.″ Pečeť pod nápisem: „Kche-žan.″ Obrázková pečeť vpravo dole, kterou pro Li Kche-žana vyryl v 50. letech Čchi Paj-š': „Šu-mu-sia Li i-c'.″ Provenience: sbírka Miroslava Böhnela. Li Kche-žan patřil k největším mistrům čínské tušové malby 20. století. Pocházel z města Sü-čou a vyšel z velmi chudých poměrů. Všestranné a mimořádné nadání ho přivedlo na studium nejdříve do Šanghaje, poté do Chang-čou. V roce 1937 vystavoval na celostátní výstavě, tehdy ovšem maloval obrazy v západním stylu blízkém fauvismu. Tušové malbě „kuo-chua” se začal naplno věnovat až na počátku 40. let pod vedením Sü Pej-chunga. Po skončení 2. světové války přijal místo v Pekingu a od roku 1946 studoval u mistra Čchi Paj-š'e. V roce 1957 odjel s  malířem Kuan Liangem na čtyři měsíce do východního Německa, čímž vzrostlo povědomí o jeho tvorbě v  tzv. socialistickém bloku.