Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / ČANG TA-ČCHIEN (1899-1983)–HORSKÉ HŘEBENY V MLZE

< 217 >

ČANG TA-ČCHIEN (1899-1983)

HORSKÉ HŘEBENY V MLZE

Čína, nedatováno. 26,5 x 55 cm. 26.0 x 55.0 cm

600 000 Kč / 22 222 EUR

Tuš a barvy na papíře. Rámováno. Signováno: „Ta-čchien ťü-š' sie-jü Ta-feng-tchang (Laik Daqian namaloval ve Větrném sídle).” Pečeť negativní: „Čang Jüan č' jin.” Pečeť pozitivní: „Ta-čchien.” Nadepsáno vlastní básní o čtyřech sedmislabičných verších. Provenience: sbírka československého diplomata. Čang Ta-čchien byl vedle Chuang Pin-chunga největším mistrem monumentální krajinomalby v moderní době. Na tomto svitku s přesvědčivostí rozvíjí před divákem velehorské panorama. Úsporným způsobem zobrazil žulové hrany Žlutých hor, z kterých se pnou černé pinie a mezi nimiž se válí hustá bílá mlha. Po levém svahu stoupá vzhůru učenec s malým sluhou. Úsporná barevnost s převládající šedou a modrou dodává výjevu vážnosti a důstojnosti.