Arcimboldo / Aukce / Čínské umění a starožitnosti 10/12/2014, 15:00 / NEZNÁMÝ MALÍŘ–KRAJINA S PALÁCEM

< 216 >

NEZNÁMÝ MALÍŘ

KRAJINA S PALÁCEM

Čína, nedatováno. 80 x 41 cm. 80.0 x 41.0 cm

80 000 Kč / 2 962 EUR

Tuš a barvy na hedvábí. Rámováno. Signováno: Čchien-li (tj. Čao Po-ťü). Na borduře vlevo dvě sběratelské pečetě. Provenience: sbírka československého diplomata. Obraz je signován Čchien-li, což je umělecké jméno malíře Čao Po-ťü z první poloviny 12. století. Stylem a provedením tomu však neodpovídá, v tom smyslu patří k okruhu malíře Čchiou Jinga, který žil čtyři staletí po něm. V mělkém údolí v prvním plánu výjevu jsou diagonálně řazeny tři honosné paláce. Na terasách vidíme postavy jeho obyvatel. Ve středním plánu se zvedají zelená horská úbočí, za nimiž je zčásti schovaná další velkolepá stavba. V zadním plánu se tyčí fantaskní homole nejvyšších vrcholů.