Arcimboldo / Aukce / Asiatika 29/05/2011, 14:00 / ČCHEN NUNG (19. století)–VYMÍTAČ ĎÁBLŮ ZHONG KUI

< 71 >

ČCHEN NUNG (19. století)

VYMÍTAČ ĎÁBLŮ ZHONG KUI

Datováno 1828. 211 × 99,5 cm. 211.0 x 99.0 cm

70 000 Kč / 2 916 EUR
140 000 Kč / 5 833 EUR

Tuš a barvy na hedvábí. Rámováno. Signováno: Ming-čaj, Čchen Nung, datováno wu-c' 1828, pečetě: Čchen Nung č' jin; Keng-jie. Ochranné božstvo Čung Kchuej s vypoulenýma očima třímá žezlo žu-i, jeho pobočník mu podává nádobu s pivoňkami (symbolem úspěchu a bohatství), nad nimi poletuje červený netopýr (symbol štěstí). Tento námět se maloval na nový rok, aby ochránil domácnost před démony.