< 11 >

AMITÁJUS

Čína, období Kchang-si, konec 17. stol. 17.3 cm

100 000 Kč / 4 166 EUR
130 000 Kč / 5 416 EUR

Zlacený bronz. Amitájus je emanací Buddhy Amitábhy, Buddhy nekonečného světla. Amitábha je nejstarším z pěti transcendentních Buddhů, nejdůležitějším z Buddhů v mahájáně a vládcem západního ráje Sukhávatí. Amitájus sedí na dvojitém lotosovém trůnu ve vadžrovém sedu. Zdobí jej bódhisattvovské šperky, ke kterým patří pětihrotá čelenka, velké kulaté náušnice, náhrdelníky, náramky a nákotníčky. Na vlasech jsou patrné zbytky modré polychromie. Figura má charakteristické znaky lámaistických plastik období Kchangsi, které se vyráběly v čínských dílnách na zakázku císařského dvora a mandžuské a mongolské šlechty.