Arcimboldo / Aukce / Asiatika 24/10/2010, 14:00 / DVĚ FIGURY JEDENÁCTIHLAVÉHO AVALÓKITÉŠVARY

< 7 >

DVĚ FIGURY JEDENÁCTIHLAVÉHO AVALÓKITÉŠVARY

Tibet, 17. a 19. stol. 11.2 cm

16 000 Kč / 666 EUR

Zlacený bronz a bronz. Avalókitéšvara (tib. Čänräzig) je bódhisattvou soucitu. Vyskytuje se v mnoha podobách. Jedenáctihlavý Avalókitéšvara má deset svých hlav, na jejichž vrcholku sedí hlava Amitábhova, za jehož emanaci je Avalókitéšvara považován. Postava stojí na jednoduchém lotosovém trůně, je oblečena do bódhisattvovského šatu (suknice a šál) a zdobena bódhisattvovskými šperky (pětihrotá čelenka, náušnice, náhrdelníky, náramky, nákotníčky).